cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku to stosunkowo nowe pojęcie, o którym mówi się coraz częściej. Uważa się, że niemal 75% pracowników biurowych obserwuje u siebie objawy, które mogą świadczyć o przemęczeniu wzroku. Dzieje tak ponieważ, podczas używania urządzeń cyfrowych kąt patrzenia jest inny niż przy czytaniu książki czy pisaniu. Jak rozpoznać u siebie syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku oraz jakie działania profilaktyczne warto podjąć?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – skąd się bierze?

Kluczowym elementem, który powoduje cyfrowe zmęczenie wzroku jest mniejsza częstotliwość mrugania. Pełne, prawidłowe mrugnięcie okiem umożliwia rozprowadzenie filmu łzowego po jego powierzchni. Zapobiega to wysuszaniu oka i tym samym zmniejsza ryzyko pojawia się zapalenia spojówek i innych przykrych dolegliwości. Uważa się, że prawidłowa liczba mrugnięć to około 12 na minutę, co oznacza nawet 15 000 mrugnięć na dzień. Spędzając czas przed monitorem ich częstotliwość znacząco spada, co zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości takich jak dyskomfort czy pieczenie oczu. Jednym z pierwszych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku są bóle oka oraz uczucie piasku pod powiekami. W dodatku urządzenia cyfrowe emitują światło niebieskie, które niekorzystnie wpływa na wydzielanie melatoniny, powodując zaburzenie cyklu dobowego. Niekorzystnie wpływa to na jakość i długość snu.

Jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku?

Nie każdy z nas jest w stanie ograniczyć ilość czasu spędzanego przy komputerze – często tego wymaga od nas praca lub szkoła. Co więc można zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki korzystania z tych urządzeń? Zauważa się, że dolegliwości są nasilone u osób z niepełną korekcją wzroku, dlatego bardzo ważne jest noszenie dobrze dobranych soczewek lub okularów – szczególnie podczas pracy przed monitorem. Na rynku możemy znaleźć nawet soczewki wyposażone w specjalne powłoki, które wspomagają akomodację oka. Coraz więcej osób korzysta też z terapii widzenia, które zawierają indywidualnie dobrane zestawy ćwiczeń mające na celu usprawnienie funkcji wzrokowych, a tym samym zwiększenie komfortu widzenia obuocznego. Ważnym elementem profilaktyki oczu jest są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym. Należy też pamiętać o odpowiedniej higienie pracy wzrokowej, co obejmuje między innym robienie systematycznych przerw podczas pracy przed ekranem komputera. Amerykańscy specjaliści wspominają tu o zasadzie 20-20-20, która mówi o tym, aby co 20 minut zrobić sobie przerwę na co najmniej 20 sekund patrząc na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp, czyli 6 metrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here