W Internecie znajdziemy wiele ogłoszeń związanych z pracą. W większości z nich jest punkt, który informuje o przesłaniu odpowiednich papierów drogą mailową. Mowa o CV oraz liście motywacyjnym. Jednak poza nimi, istnieje też podanie o prace. Ten ostatni dokument najczęściej różni się od listu motywacyjnego tym, że można go dostarczyć nawet wtedy, gdy firma nie prowadzi jeszcze rekrutacji. Jeżeli owe pisma przygotujemy w sposób profesjonalny, to zwiększą się nasze szanse na zatrudnienie. Wtedy wymarzone stanowisko będzie w zasięgu ręki. Jak jednak samemu napisać podanie o pracę i mieć pewność, że nie popełni się żadnych błędów?
Jak napisać podanie o pracę?
Z pomocą przychodzi Internet, gdzie na wielu stronach znajdziemy wzory podań o pracę. Na ich podstawie bez problemu i szybko stworzymy przejrzysty dokument, który zasygnalizuje pracodawcy naszą chęć podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. Oczywiście można skorzystać z doradztwa ekspertów z urzędu pracy, ale dobrym pomysłem okaże się także wejście na portal https://www.aplikuj.pl/cv/wzory-podan-o-prace/. Tam wyjaśnione jest, że treść podania musi być zawsze dostosowana do konkretnego miejsca pracy i wykonywanego zawodu.
Widząc przykładowy wzór podania o pracę, czyli swoisty dowód chęci kandydata do podjęcia owocnej współpracy (natychmiastowej albo w najbliższej przyszłości), unikniemy błędów. Przede wszystkim dowiemy się, że sama treść nie powinna być długa (maksymalnie kilka stron A4), a forma nie może przybrać innej formy niż oficjalna. Musimy pisać prawdę na temat swojego ogólnego doświadczenia, wiedzy i praktycznych umiejętności. Wzory podań o pracę pokazują też, jak ważna jest uporządkowana struktura (umieszczanie daty, danych osobowych i innych elementów w odpowiednich miejscach). Niektóre zdania czy słowa warto pogrubić, aby w ten sposób zwrócić uwagę pracodawcy. Jak można przeczytać na www.aplikuj.pl/cv/wzory-podan-o-prace/, istotne są też zwroty grzecznościowe, którymi zakończymy całe pismo (szanowny Panie itp.).
Przeczytaj też: http://elblag24.pl/jak-w-5-krokach-napisac-list-motywacyjny/
Wzór podania o pracę wskazuje na to, jak duże znaczenie ma nie tylko strona merytoryczna, ale także techniczna. Wszystkie elementy muszą być odpowiednio uporządkowane. Wystarczy, jeśli dokument zatytułujemy samym słowem Podanie (niekoniecznie literami drukowanymi, ale na pewno większymi od pozostałych). Oczywiście, nie zapomnijmy również o podpisie pod zwrotem: „z poważaniem”. Stosując się do powyższych porad, które wymienione są chociażby na stronie www.aplikuj.pl oraz na innych podobnych portalach skierowanych do ludzi poszukujących pracę, będziemy się mnie stresować, przesyłając nasze podanie o pracę. To świetna pomoc dla ludzi bezrobotnych, którzy pragną jak najszybciej odmienić swój los.