jak wyjechać za granicę

Wyjazd zagranicę do pracy bardzo często może być przełomowym momentem w życiu człowieka. Wpływ na to mają nowe środowisko, przebywanie w zupełnie innych warunkach i zdecydowanie większa pensja. Motywację do takich wyjazdów mogą być różne – najczęściej Polacy za granicą wyjechali po prostu w celach zarobkowych, ale znajdą się i tacy, którzy chcą faktycznie coś zmienić w swoim życiu i nie czują się w swoim ojczystym kraju dobrze.

Wyższe zarobki za granicą biorą się z faktu lepszych gospodarek na zachodzie, które nie zostały zniszczone wieloletnim trwaniem w ustroju komunistycznym. Po drugiej wojnie światowej miały one szanse rozwinąć się, co pozwala im operować dzisiaj zupełnie innymi środkami. Drugą sprawą jest również przelicznik złotówek na euro, dolary, funty czy franki.

Polska waluta jest słaba na międzynarodowym rynku, co powoduje, że nawet pracując za granicą za najniższą pensję krajową jesteśmy w stanie wymienić tę sumę na złotówki i wrócić do kraju z wypchanym portfelem. Warto podkreślić, że wyższe zarobki na zachodzie wiążą się również z pokaźniejszymi sumami, które należy wydawać na przedmioty codziennego użytku.

wyspy

Życie na zachodzie kosztuje więcej, ale ilość zarabianych pieniędzy powoduje, że nadal to się wszystko jak najbardziej opłaca. Polacy wyjeżdżają za granicę dokładnie w takim samym celu, w jakim Ukraińcy emigrują do Polski; oba narody wykonują też najczęściej te same prace.
Ponieważ Polak wie, że może wymienić swoją pensję na złotówki i nadal wyjdzie na swoje, często jest skłonny zgodzić się na pracę za mniejszą pensję. Na tego typu działania oburzają się czasami lokalni mieszkańcy, którzy nie radzą sobie z konkurencją oferującą tak niskie stawki.

Podobny proceder również dzieje się obecnie w Polsce, gdzie często rodzimi pracownicy wypierani są przez Ukraińców, którzy są skłonni zrobić coś taniej. Emigracja zarobkowa więc wszędzie działa na tych samych zasadach.
Najczęściej wybieranymi krajami przez Polaków są Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Norwegia czy Holandia, gdzie urosły już potężne skupiska polonijne. Naszych rodaków spotkać można również we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Austrii, Szwecji i innych krajach.

Polacy często zastanawiają się jak wyjechać za granicę do pracy

Oczywiście nieśmiertelnym sposobem jest znalezienie sobie odpowiednich znajomości. Wbrew pozorom, nie zawsze musi być to bardzo trudne zadanie.
Emigracja po wstąpieniu do Unii Europejskiej stała się na tyle popularna, że praktycznie każdy z nas ma znajomego lub członka rodziny, które na stałe przebywa za granicą Polski. Warto więc poszukać swoich możliwości już w najbliższym gronie i nie bać się zadawać pytań. Chodzi w końcu o własne zawodowe spełnienie i satysfakcjonującą pracę.

Warto również skoncentrować się na firmach, które same poszukują Polaków do pracy na zachodzie w różnego rodzaju pracach (najczęściej fizycznych). Firmy te często podstawiają nawet specjalne autobusy dla pracowników z Polski, więc przejazd staje się kwestią, za którą nie ponosi się żadnych kosztów. Tego typu przedsiębiorstwa ogłoszenia zamieszczają w mediach społecznościowych, w innych miejscach w Internecie oraz w tradycyjnej prasie.

Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy na zachodzie jest na tyle rozwinięty, że często szuka się pracownika i o niego walczy. W dzisiejszym świecie coraz częściej łatwiej znaleźć pracę niż kompetentnego pracownika. Przedsiębiorca z Holandii natomiast często woli sprowadzić pracowników z Polski, ponieważ żądają oni mniejszych kwot niż osoby miejscowe. Tego typu firmy często zapewniają pracownikom również nocleg, więc nie trzeba martwić się o wynajęcie mieszkania, co często może przysporzyć rozmaitych kłopotów natury logistycznej.

jak wyjechać za granicę do pracy

Oczywiście w znalezieniu pracy za granicą niezwykle pomaga znajomość języka. Otwarta furtka wiedzie wówczas do wielu lokali, w których należy wykazać się interakcją z klientem. Mowa o restauracjach, barach, sklepach czy punktach obsługi. W tego typu instytucjach można śmiało wysłać tradycyjne CV do pracodawców, oczywiście w odpowiednim języku. Znając język, łatwo można dojść do zagranicznych ofert pracy.

Należy wystrzegać się jednak kłamstw w kwestii zawyżania swojej znajomości danego języka – takie rzeczy bardzo często naturalną koleją rzeczy wychodzą na jaw i mogą zakończyć się nie tylko brakiem zatrudnienia, ale również zszarganą opinią. Należy podawać swój poziom opanowania języka obiektywnie, wedle ustalonych przez niezależne kolegia kryteriów. Nie zaszkodzą również zagraniczne certyfikaty językowe, są zawsze mile widziane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here