Organizm ludzki w dość specyficzny sposób reaguje na nadmierny stres. W sytuacji stresowej dochodzi do rozszerzonych źrenic, przyspieszonego bicia serca, zwiększa się tempo oddechu oraz pojawia się suchość w ustach. W niektórych sytuacjach stres bywa motywujący, ale co jeśli jesteśmy na niego narażeni każdego dnia, podczas wykonywania obowiązków służbowych?
Czym jest stres zawodowy?
Stres jest całkowicie naturalną reakcją organizmu każdego człowieka. Jest wszystkim, co w odbiorze naszego mózgu wywołuje fizyczny lub psychiczny dyskomfort. O stresie w miejscu pracy mówimy, z kolei gdy warunki zatrudnienia są niezadowalające lub, gdy pracodawca wymaga od nas więcej, niż jesteśmy w stanie mu dać. Czynniki prowadzące do takiej sytuacji, są na dobrą sprawę indywidualne. Każdy inaczej reaguję na daną sytuację.
Jakie są przyczyny stresu w pracy?
Stres zawodowy, może u każdego się inaczej objawiać oraz być spowodowany zupełnie innym czynnikiem. Mimo to do najczęściej występujących zalicza się:
- brak wsparcia w pracy,
- przeciążenie pracą,
- wykonywanie tych samych zadań każdego dnia,
- niedostateczna kompetencję na danym stanowisku,
- nieodpowiednie fizyczne warunki pracy,
- brak zdrowego balansu, pomiędzy życiem zawodowym a osobistym.
Przeczytaj też: http://www.syndications.pl/czy-warto-studiowac-za-granica/
Jak walczyć ze stresem w pracy?
Stres zawodowy nie jest kwalifikowany jako jednostka chorobowa. Mimo to, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nadmierny stres do którego dochodzi w pracy może przyczyniać się do występowania takich dolegliwości, jak: bóle karku, obniżona odporność, wrzody żołądka, nerwica, niska samoocena, depresja, nadciśnienie tętnicze, czy zawał. Aby tego uniknąć bardzo ważne jest, żeby nie bagatelizować sprawy i jak najszybciej pozbyć się problemu.
Aby skutecznie wyeliminować stres zawodowy z naszego życia, najpierw musimy poznać jego przyczynę. Jeżeli powstał w wyniku nadmiernego obciążenia pracą, warto udać się do przełożonego na rozmowę, może dzięki temu zmieni warunki waszej pracy.
Nadmierny stres może być również wywołany nieumiejętnym zarządzaniem czasu. Tutaj rozwiązaniem będzie wyrobienie sobie nawyku planowania każdego dnia w pracy. Wtedy będziemy mieć kontrolę na obowiązkami i unikniemy stresu. Pomocne może być również zwiększenie swoich kompetencji interpersonalnych. Musimy nauczyć się asertywności, prawidłowej komunikacji, musimy mówić o tym czego oczekujemy.
Źródło: https://www.rozmowakwalifikacyjna.com.pl/