Wiele osób już na wstępie rezygnuje z zgłębienia wiedzy o tym, co przysługuje im na miejscu pracy oraz jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa o pracę, myśląc, że są to aspekty, których i tak nie da się zrozumieć. Nierzadko jest tak, że zamiast zareagować, kiedy ma się wątpliwości, zostawiamy sprawy bez odzewu sądząc, że jakakolwiek reakcja i tak nic nie da. Są to działania, które szkodzą zarówno nam osobiście, jak i wpływają niekorzystnie na działanie rynku pracy. Nieświadomość i milczenie na temat nieprawidłowości w miejscu pracy daje ciche przyzwolenie na brak poszanowania dla pracowników. Sytuacja dotyczy także pracodawców, którzy nie powinni zgadzać się na działania podwładnych, które źle wpływają na firmę.
Prawo pracy – to jedyny zasadny punkt wyjścia, który powinien znać każdy. Jednak, jak wiadomo, teoria różni się od praktyki – w normach prawnych można się pogubić. Co więcej, można je także zinterpretować w dwojaki sposób – tak właśnie tworzą się wszelkiego rodzaju konflikty. By nie dochodzić swoich racji „po omacku” i zdając się tylko na intuicję, warto zwrócić się do specjalisty, jakim jest adwokat dla pracowników i pracodawców. Oddanie się w ręce fachowca, który zna różne spory na rynku pracy, wie, jak je rozwiązać i sprawić, by szybko się zakończyły, wydaje się najbardziej rozsądnym wyjściem. Zakres usług świadczonych przez prawnika jest dość szeroki i często dostosowany do sytuacji klienta. Orientacyjne zagadnienia, wokół których można prosić o radę prawną w zakresie prawa pracy to:
– wypowiedzenie umowy o pracę,
– konsultacja w sprawie zawarcia umów,
– ustalenie istnienia stosunku pracy,
– analiza wypadku podczas wykonywania pracy,
– zadośćuczynienie lub wypłata odszkodowania za krzywdy wyrządzone w miejscu pracy,
– staranie się o przywrócenie do pracy (na podstawie uznania bezzasadności wypowiedzenia),
– reprezentacja interesów klienta przed odpowiednimi organami lub sądem,
– redagowanie i przygotowywanie dokumentacji pracowniczej,
– wyjaśnianie niesprecyzowanych zasad czasu pracy,
– przygotowywanie dokumentacji związanej z odbywaniem stosunku pracy (zwalnianie i zatrudnianie pracowników według zasad prawa pracy),
– ochrona danych osobowych.
Wszelkie nieporozumienia oraz działania wzbudzające podejrzliwość lub niepewność, powinny zostać wyjaśnione. W większości przypadków, adwokaci reprezentujący swoich klientów, nastawiają się na doprowadzenie do ugody pomiędzy stronami. Dopiero, gdy sytuacja jest trudna do rozwiązania, a każdy upiera się przy swojej racji, wchodzi się na drogę sądową. Trzeba zaznaczyć, że profesjonalna opieka prawnicza pozwala klientowi lepiej zrozumieć wszelkie mechanizmy funkcjonujące w prawie pracy, a więc osoba zasięgająca porady, zdobywa wiedzę mogącą przydać się jej w przyszłości. Podobnie jest w przypadku prowadzenia własnej działalności. Nawet, kiedy klient zdecyduje się podjąć długotrwałą współpracę z daną kancelarią, wraz z wprowadzeniem odpowiednich środków prawniczych, uczy się, jak wykorzystywać dane działania w dalszych losach firmy. Można więc stwierdzić, że korzystanie z pomocy prawnej nie tylko rozwiązuje bieżące problemy, ale także jest cenną lekcją na przyszłość oraz, swego rodzaju, inwestycją długofalową.
Czy usługi prawnicze są drogie? Temat ten można by analizować bez końca. Prawdą jest, że opieka prawna nie należy do najtańszych, jednak warto pamiętać o konsekwencjach wyboru dobrego specjalisty. Adwokat prawa pracy, który rozwiąże spór w szybki i skuteczny sposób jest wart swojej ceny, bowiem zapewni on spokój na dalsze lata. Wybór najtańszego prawnika „w ciemno” może okazać się znacznie bardziej kosztowny- często po takich konsultacjach trzeba korzystać z kolejnych, a sprawa ciągnie się w nieskończoność. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że kto chce zaoszczędzić, płaci podwójnie. Spory prawne nie należą do najprzyjemniejszych czynności – warto zakończyć je jak najszybciej z pomocą profesjonalisty, który da gwarancję ostatecznego zamknięcia sprawy i doradzi, jak postępować w przyszłości.
Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/