Jak pomóc przy zapaleniu dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych to przykra i kłopotliwa dolegliwość, której na szczęście można zapobiegać oraz którą można skutecznie leczyć. Leczenie zapalenia dróg moczowych we wczesnej fazie jest szczególnie ważne, ponieważ może dojść do groźnych powikłań, czyli odmiedniczkowego zapalenia nerek, które jest chorobą wymagającą hospitalizacji.

Jakie objawy daje zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych to schorzenie bolesne i utrudniające życie. Powoduje uczucie parcia na pęcherz, potrzebę częstego lub natychmiastowego oddawania moczu, ból w podbrzuszu i ogólne złe samopoczucie. Dolegliwościom tym może towarzyszyć gorączka, nudności i wymioty.

Jakie są przyczyny zapalenia dróg moczowych?

Główna przyczyna zapalenia dróg moczowych to zakażenie cewki moczowej i dolnych dróg moczowych spowodowane przez bakterie chorobotwórcze, najczęściej bakterie należące do szczepu E. Coli. Chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do cewki moczowej na przykład podczas stosunku seksualnego (problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet) albo podczas cewnikowania lub innych zabiegów medycznych w okolicy narządów rodnych.

Na nawracające zapalenie dróg moczowych narażeni są także pacjenci z cukrzycą, osoby cierpiące na kamienie nerkowe oraz mężczyźni z problemem przerostu gruczołu krokowego.

Bakterie w drogach moczowych powodują stan zapalny, który może rozprzestrzenić się na pęcherz moczowy (mówimy wówczas o zapaleniu pęcherza moczowego) oraz na nerki (w takiej sytuacji mamy do czynienia z odmiedniczkowym zapaleniem nerek).

Zapalenie dróg moczowych – kogo dotyczy ten problem?

Zapalenie dróg moczowych to najczęściej problem dotyczący kobiet, ponieważ z uwagi na ich budowę anatomiczną chorobotwórcze bakterie mają krótszą drogę od odbytu do cewki moczowej. Zapaleniu dróg moczowych u kobiet sprzyja też menopauza oraz stosowanie niektórych metod antykoncepcji, na przykład krążka w połączeniu z żelem plemnikobójczym.

Zapalenie dróg moczowych to jednak także częsta przypadłość w przypadku pacjentów z założonym cewnikiem – płeć jest tu sprawą drugorzędną. Z problemem infekcji dróg moczowych borykają się też panowie cierpiący na przerost prostaty i mający z tego powodu kłopoty z oddawaniem moczu. Mocz zalegający w pęcherzu może prowadzić do rozwoju chorobotwórczych bakterii i w efekcie do stanu zapalnego. Zapalenie dróg moczowych często towarzyszy też kamieniom w nerkach.

Jak pomóc w przypadku zapalenia dróg moczowych?

Przy podejrzeniu zapalenia dróg moczowych konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi diagnozę i zapisze odpowiedni antybiotyk. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego antybiotykami trwa średnio tydzień i daje dobre rezultaty. W przypadku powikłań w postaci zapalenia nerek konieczna jest hospitalizacja, dlatego warto jak najwcześniej opanować infekcję dróg moczowych, zanim rozprzestrzeni się na nerki.

Pacjenci z zapaleniem dróg moczowych powinni dużo odpoczywać i starać się zapewnić ciepło w okolicach dróg moczowych i nerek. Najlepiej jest kilka dni spędzić w łóżku, w ciepłej pościeli, pozwalając w ten sposób organizmowi zregenerować się i powrócić do zdrowia. Przy zapaleniu dróg moczowych należy też dużo pić – najlepiej wody i soku z żurawiny – tak by wypłukać z dróg moczowych chorobotwórcze bakterie.

Jeśli u pacjenta wystąpił problem z nietrzymaniem lub popuszczaniem moczu, pomocne będą wkładki higieniczne oraz noszenie bielizny chłonnej, które zapewniają komfort psychiczny i chronią przed zabrudzeniem ubrania i pościeli, podrażnieniami skóry oraz nieprzyjemnym zapachem.

Bibliografia

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947.zakazenie-ukladu-moczowego, data dostępu: 24.05.2019.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here