podróż słóżbowa

Podróż służbowa pracownika to są wydane pieniądze przez przedsiębiorcę. Sprawdź, jak się z kosztów rozliczyć oraz jakie przysługują prawa oraz jakie obowiązki należy wypełnić. Podstawowa zasada jest prosta. Jeżeli jako pracodawca wysłałeś pracownika w podróż służbową, to musisz pokryć jego koszty. Podróż służbową możemy nazywać wtedy, kiedy trzeba wykonać obowiązki zawodowe poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduję się siedziba pracodawcy.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podroz-sluzbowa-i-jak-ja-rozliczyc/ 

Co przysługuje pracownikowi? 

Pracownikowi przysługują:

  • diety  (przy podróży krajowej – ekwiwalent zwiększonych kosztów wyżywienia, a przy podróżach zagranicznych – ekwiwalent kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków),
  • zwrot kosztów, w tym przejazdów (także komunikacją publiczną), noclegów oraz uzasadnionych np. opłata za bagaż, bilet parkingowy lub opłata za przejazd autostradą.

Pracodawca ustala środek transportu w podróży służbowej. Jeśli zgodzi się na wykorzystanie prywatnego samochodu, to opłata będzie wynosić stawkę pomnożoną przez ilość przebytych kilometrów. Stawki – zależne od poszczególnych rodzajów pojazdów – określone są w rozporządzeniu ministra infrastruktury.

Dieta i podróż służbowa

30 zł za dobę podróży – tyle wynosi obecnie dieta krajowa. Pracodawca może ustalić wyższą kwotę, gdyż stawka diety krajowej jest stawką minimalną. Trzeba pamiętać, że jeśli podróż służbowa trwa:

  • mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje 50 proc. diety,
  • ponad 12 godzin – dieta przysługuje w pełnej wysokości.

Jeśli na terenie kraju podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę dieta przysługuje w pełnej wysokości. Natomiast jeśli podróż trwa niepełnej choć rozpoczętej do 8 godzin, pracownikowi należy się 50 proc. diety. Dietę obniża bezpłatne wyżywienie (także w hotelu z posiłkami wliczonymi w cenę). Śniadanie oraz kolacja stanowią po 25 proc. diety, a obiad 50 proc. diety.

Noclegi w podróży służbowej

Pracownik otrzymuje zwrot w momencie ukazania rachunku pracodawcy. Uwaga! Kwota za jedną noc nie może przekroczyć 600 zł.  Może się zdarzyć przypadek w którym pracownik nie ukaże rachunku za nocleg. Wtedy przysługuje mu przy braku zakwaterowania noclegu przez pracodawce ryczałt w wysokości 150 proc. diety.

Zobacz też: http://www.syndications.pl/czynny-zal-kiedy-mozemy-go-zlozyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here