Wraz z globalizacją, z roku na rok rośnie ilość związków zawieranych przez osoby pochodzące z różnych krajów, po rozwodzie byli małżonkowie często podejmują decyzję o wyjeździe na stałe za granicę, czy powrocie do swojego kraju, ponieważ z krajem byłego małżonka już nic ich nie wiąże, jednak w takich sytuacjach pojawia się problem miejsca zamieszkania dziecka.
Czy wyjazd dziecka za granicę na pobyt stały wymaga zgody obojga rodziców?
Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest wyjazd na stałe z dzieckiem za granicę, należy sprawdzić swoją sytuację prawną, aby uniknąć dotkliwych konsekwencji samowolnego wyjazdu. Kancelaria Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz specjalizuje się w sprawach rodzinnych i opiekuńczych i udzieli wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące kwestie oraz wskaże ewentualne sposoby rozwiązania istniejącej sytuacji prawnej. Wystarczy skontaktować się z Kancelarią poprzez stronę internetową radcaprawny-trojmiasto.pl i umówić się na dogodny termin.
W przypadku braku zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę na stałe, Radca Prawny podejmie się próby polubownego rozstrzygnięcia sprawy, ustalenia dogodnych terminów spotkań dziecka z rodzicem pozostającym w kraju i pozwoli uzgodnić plan, zabezpieczający interesy obojga rodziców oraz dziecka. Jeżeli postępowanie polubowne nie przyniesie oczekiwanych skutków, Kancelaria udziela niezbędnego wsparcia i reprezentuje Klienta przed właściwym sądem rodzinnym w sprawie.
Najgorszym z możliwym rozwiązań jest samowolny wyjazd jednego z rodziców z dzieckiem, nawet jeśli dziecko posiada dowód osobisty, czy paszport. W efekcie rodzic może zostać nawet pozbawiony praw rodzicielskich, a sąd nakaże powrót dziecka do kraju pierwotnego zamieszkania w trybie Konwencji Haskiej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wspólne poszukanie legalnego sposobu rozwiązania spraw związanych z miejscem zamieszkania dziecka. Dzięki profesjonalnej pomocy prawnej, nawet najbardziej zawiła i skomplikowana procedura wyjazdu, może być rozwiązana w satysfakcjonujący sposób.