technik sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej to kierunek, który cieszy się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, kończące go osoby mogą mieć bowiem pośredni wpływ na bezpieczeństwo wielu ludzi i zwierząt. A to bez wątpienia daje ogromną satysfakcję. Wiele osób zastanawia się, gdzie tak właściwie może pracować technik sterylizacji medycznej – czy tylko w szpitalach i przychodniach? Co trzeba zrobić, żeby nim zostać? Sprawdzamy!

Gdzie może pracować technik sterylizacji medycznej?

Technik sterylizacji medycznej jest potrzebny wszędzie tam, gdzie różnego rodzaju narzędzia i sprzęty mają bezpośredni kontakt z ludźmi oraz zwierzętami. Dotyczy to między innymi ich skóry, krwi, organów zewnętrznych czy włosów. Zadaniem technika jest sterylizacja wspomnianych przedmiotów, czyli ich stuprocentowe odkażenie. Dodatkowo zajmuje się również myciem oraz dezynfekcją – przed sterylizacją lub tam, gdzie nie jest ona wymagana – a także prowadzeniem dokumentacji z tych procesów.

W praktyce oznacza to, że technik sterylizacji medycznej może pracować w:

  • szpitalach,
  • przychodniach lekarskich i weterynaryjnych,
  • gabinetach stomatologicznych,
  • gabinetach kosmetycznych,
  • gabinetach medycyny estetycznej,
  • salonach fryzjerskich,
  • salonach groomerskich,
  • salonach stylizacji paznokci,
  • salonach tatuażu, piercingu i modyfikacji ciała,
  • SPA,
  • pracowniach endoskopowych
  • oraz w różnego rodzaju laboratoriach.

Choć w nazwie tego zawodu pojawia się więc słowo „medyczny”, to w rzeczywistości jego praca nie ogranicza się do miejsc związanych bezpośrednio z medycyną. Pełna sterylność sprzętów i narzędzi jest równie istotna w każdym miejscu, w którym ludzie i zwierzęta są poddawaniu jakimkolwiek zabiegom. Także tym upiększającym!

Źle odkażone igły wykorzystywane np. przy tatuowaniu mogą doprowadzić do zakażenia wirusem HBV, HCV czy HIV. Zanieczyszczone cążki do skórek przy paznokciach grożą między innymi grzybicą, WZW i HPC. A to zaledwie kropla w morzu potencjalnych zagrożeń, z którymi wiązałoby się używanie niesterylizowanego sprzętu w różnego rodzaju miejscach.

Czy zapotrzebowanie na techników sterylizacji medycznej jest duże?

Ze względu na rosnącą liczbę placówek, w których wymagane są usługi technika sterylizacji medycznej, zapotrzebowanie na ten zawód jest ogromne. To zatem kierunek o naprawdę dużych perspektywach. Świadczy o tym między innymi fakt, że patogeny nieustannie mutują i pojawiają się nowe, z którymi należy walczyć. Doskonałym tego przykładem są koronawirusy, w tym najgłośniejszy w ostatnich latach SARS-CoV-2 i jego pojawiające się warianty.

Ile zarabia technik sterylizacji medycznej?

Wskazanie konkretnych zarobków technika sterylizacji medycznej jest niemożliwe, dokładna wartość wynagrodzenia jest bowiem uzależniona od kilku czynników. To między innymi poziom doświadczenia, województwo czy wielkość firmy zatrudniającej. Każda placówka może bowiem oferować inne warunki. Operuje się zatem liczbami uśrednionymi.

Jak zostać technikiem sterylizacji medycznej?

Aby znaleźć zatrudnienie jako technik sterylizacji medycznej, trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje oraz dokumenty uprawniające do wykonywania tego zawodu. Ma to związek między innymi z ogromną odpowiedzialnością ciążącą na osobie zatrudnionej na takim stanowisku. Możliwość uzyskania takiego tytułu daje bezpłatny kierunek „technik sterylizacji medycznej” w szkole Żak.

Nauczanie odbywa się w trybie zaocznym, czyli podczas weekendowych zjazdów. Całość trwa zaledwie rok, a po tym czasie słuchacze zyskują możliwość podejścia do państwowego egzaminu zawodowego. Prowadzi go Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Po uzyskaniu zaliczenia, słuchacz otrzymuje świadectwo MEN, Certyfikat kwalifikacji zawodowej oraz dyplom zawodowy.

Więcej na temat tego kierunku, wraz z możliwością zapisu, znajdziesz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-sterylizacji-medycznej.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here