Faktoring odwrócony – czy warto go stosować?

Każdego roku z usług faktoringowych korzysta coraz większa liczba polskich przedsiębiorców. Dzięki niemu, firmy mogą pozyskać gotówkę na dowolny cel, która w normalnych warunkach byłaby zamrożona na w fakturach z odroczonym terminem płatności. Jednym z ciekawych rodzajów faktoringu jest faktoring odwrócony. Czytaj dalej i sprawdź, na czym polega.

Faktoring odwrócony to świetny sposób na finansowanie działalności gospodarczej, który pozwala na regulowanie bieżących zobowiązań wobec posiadanych dostawców. Faktoring odwrócony, znany również jako faktoring odwrotny lub faktoring zobowiązaniowy jest usługą, która polega na spłacie zobowiązań  zaciąganych przez klienta instytucji finansowych, realizującej faktoring.

Faktoring odwrócony krok po kroku

Aby usługa faktoringu odwróconego mogła zostać zrealizowana, konieczne jest występowanie trzech podmiotów: faktora (firmy oferującej usługi faktoringowe), faktoranta (firmy korzystającej z usług faktoringowych) oraz kontrahentów faktoranta, wobec których zachodzi konieczność spłaty należności z tytułu zakupu dóbr lub usług z odroczonym terminem płatności.

Faktorant, zawierając umowę z faktorem, wskazuje na kontrahentów, z którymi współpracuje i którzy będą mieli prawo do korzystania z tego rodzaju finansowania. Dostawcy tego rodzaju usług , otrzymają należne środki finansowe wtedy, gdy faktor otrzyma kopie faktury. Wraz z ich dostarczeniem, należy potwierdzić, że partnerzy biznesowi uzgodnili wszelkie warunki prawne, które upoważniają ich do skorzystania z tej opcji finansowania.

Następnym krokiem jest wypłata środków finansowych podmiotom, które współpracują z faktorem. Dzięki temu, firmy korzystające z faktoringu odwrotnego mogą uzyskać wyższą zdolność do wywiązywania się z bieżących zobowiązań finansowych. Stosowanie tego rodzaju faktoringu, może pomóc w spłacie bieżących zobowiązań, takich jak zapłata należności podatkowych (możliwość spłaty należności względem Urzędu Skarbowego oraz ZUS), spłat rat leasingowych lub kredytu, czy możliwość wypłaty świadczeń pracowników.

Faktoring odwrotny jest alternatywą dla tradycyjnych metod pozyskania finansowania, takich jak np. bankowe linie obrotowe, których koszty są porównywalne do kosztów faktoringu. Dodatkową zaletą faktoringu jest znaczna poprawa płynności finansowej w przedsiębiorstwie, która jest podstawą sprawnie zarządzanego przedsiębiorstwa.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Z faktoringu zobowiązaniowego może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które spełni stawiane przez faktorów wymagania. Najczęstszymi warunkami jest kupowanie towarów lub usług w ramach działalności gospodarczej, posiadanie firmy przez co najmniej 2 lata od momentu podpisania umowy z faktorem, czy brak zaległości względem podmiotów o charakterze publiczno-prywatnym. Co ważne, odmowa zrealizowania usługi faktoringowej może spotkać te firmy, które posiadają znaczące zaległości względem partnerów biznesowych. W tym zakresie jest istotna przede wszystkim wypłacalność, której ewentualny brak uniemożliwia prowadzenie biznesu i korzystanie z usług faktoringowych od sprawdzonych instytucji finansowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here