Obecnie w procesach produkcyjnych są wykorzystywane coraz bardziej zaawansowane technologie i urządzenia. Zastosowanie specjalistycznych etykiet logistycznych zapewnia prawidłowy przebieg różnych etapów procesów logistycznych. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie poszczególnych elementów na linii produkcyjnej oraz oznaczanie produktów numerami seryjnymi. Co powinna zawierać etykieta logistyczna?
Etykieta logistyczna
Etykieta logistyczna jest to nośnik, który wykorzystywany jest do znakowania poszczególnych jednostek logistycznych. Odbywa się to w przestrzeni całego łańcucha dostaw według zasad systemu GS1.
To uniwersalny nośnik informacji, który pozwala na precyzyjną i jednoznaczną łączność przepływu informacji wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw.
Etykieta logistyczna GS1 zawiera informacje zakodowane w kodzie kreskowym GS1–128 oraz czytelny opis najistotniejszych informacji dla kolejnych odbiorców w kolejnych etapach łańcucha dostaw.
Głównym elementem każdej etykiety jest niepowtarzalny 18– znakowy numer seryjny, czyli w skrócie SSCC.
System GS1 jest całkowicie zintegrowany z etykietą logistyczną. Pozwala to na prawidłowe zarządzanie całym łańcuchem dostaw, a jednocześnie zwiększa efektywność procesów elektronicznych oraz daje możliwość śledzenia produktu za pomocą nowoczesnych systemów informatycznych.
Budowa etykiety logistycznej
Wszystkie etykiety logistyczne posiadają numer SSCC, czyli Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej.
Numer ten zawiera:
- identyfikator zastosowania – 0 dla numeru SSCC;
- cyfrę uzupełniającą – wartości od 0 do 9;
- prefiks firmy GS1 – trzycyfrowy kod, oznaczający kraj pochodzenia.
- oznaczenie jednostki – numer seryjny nadany przez producenta.
- cyfrę kontrolną – wartości wynikającej z algorytmu organizacji GS1.
Numer SSCC znajdujący się na etykiecie jednostki logistycznej umożliwia śledzenie całej drogi przebytej przez daną jednostkę.
Zawiera także informacje dla przewoźnika oraz końcowego odbiorcy o sposobie transportu, przeładunku, odbioru i magazynowania produktu.
Skład etykiety logistycznej
Etykiety logistyczne GS1 składają się z trzech części:
- górna część zawiera informacje firmowe, czyli logo, nazwę oraz dane kontaktowe;
- środkowa część to informacje tekstowe oraz przejrzysta interpretacja kodów,
- dolna część to symbol kodu kreskowego GS1–128.
Etykieta logistyczna daje wiele korzyści w procesie produkcyjnym i magazynowym w danym przedsiębiorstwie, a zarazem jest kluczowa w szeroko rozumianej logistyce towarowej.