W czym może pomóc Ci komornik sądowy?

Komornik jest osobą, która w pierwszej chwili nie budzi ciepłych skojarzeń. Egzekwowanie przeterminowanych należności nie jest niczym przyjemnym ani dla wierzyciela, ani dłużnika. Chociaż najczęściej rolę komornika sądowego sprowadzamy do odzyskiwania pieniędzy, nie jest to jedyne, w czym może nam pomóc.

Ze wsparcia komornika sądowego korzystają najczęściej firmy i osoby prywatne, które nie potrafią sobie poradzić ze swoimi dłużnikami. Chodzi z reguły o świadczenia pieniężne, których termin spłaty już dawno minął, a dłużnik nie chce lub nie może ich uregulować. Kiedy nie da się sprawy w żaden sposób uregulować polubownie, przyda się profesjonalna pomoc. Wtedy też zasadne jest uruchomienie procedury, pozwalającej na wyegzekwowanie zaległości przez komornika. Zdecydowana większość spraw, jakie są prowadzone przez kancelarie komornicze, dotyczy właśnie odzyskania pieniędzy. Są jednak także takie, które dotyczą innych kwestii.

Eksmisje z lokali

Praca komornika poza egzekwowaniem należności, może dotyczyć innych działań, które również są określone przepisami. Przede wszystkim są to eksmisje, które każdorazowo wzbudzają wiele emocji. Każdy, kto był świadkiem eksmisji, wynoszenia wszystkich rzeczy dłużnika, wymiany zamków potwierdzi, że nie są to przyjemne sytuacje, nawet kiedy obserwuje się je z boku. Niestety są one niezbędne.

Do eksmisji z lokalu dochodzi wtedy, kiedy wyrokiem sądu, dłużnik ma wydać nieruchomość wierzycielowi. Na sądowej dokumentacji widnieje data, do której dłużnik ma się wywiązać ze swojego obowiązku. Kiedy do tego nie dochodzi, z pomocą przychodzi właśnie komornik sądowy, który dokonuje eksmisji. Sam przebieg może być nieco odmienny, w zależności od tego, czy dotyczy to lokalu użytkowego, czy o nieruchomości, w której obecnie mieszka dłużnik. W drugim przypadku może chodzić o mieszkanie, które wynajmuje dłużnik, a za które od dawna nie płaci czynszu.

Inne zadania komornika?

Z usług komornika sądowego korzysta się także wtedy, kiedy właściciel chce odzyskać przedmioty, które są obecnie w czyimś posiadaniu, na przykład samochód. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku eksmisji, konieczne jest posiadanie wyroku sądowego. Zupełnie innym typem działań jest sporządzanie protokołów stanu faktycznego. Dotyczyć to może pełnego opisu stanu nieruchomości. Protokół sporządzony przez komornika sądowego jest dowodem w trakcie postępowania sądowego. Czasem komornicy są odpowiedzialni za dostarczanie odpisów zarządzeń i orzeczeń, wezwań i zawiadomień. Zadanie te również jest zlecanie przez sąd. Więcej informacji na stronie komornikgdansk-michalski.pl

Szybsze postępowanie spadkowe

Zanim spadek po zmarłym trafi do prawowitych spadkobierców, trzeba zweryfikować, jaki majątek jest do podziału. W zależności od sytuacji postępowanie spadkowe może się wydłużać. Postępowanie to może się skrócić poprzez złożenie wniosku o spis inwentarza, który wykona właśnie komornik sądowy. Mając pełną świadomość tego, jak prezentuje się wartość majątku, spadkobiercy mogą łatwiej podjąć decyzję na temat tego, czy spadek odrzucić, czy przyjąć. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here