Niektóre przywileje pracownicze wynikające z Kodeksu Pracy. Ktoś kto pracuje na cały etat czyli 8 godzin w ciągu dnia, ma prawo do 15 minut przerwy. Tę przerwę może wykorzystać w dowolny sposób – jedząc śniadanie lub przeglądając internet albo plotkując ze współpracownikami.
12 godzin pracy ile przerwy?
30 minut. Minimum. Pracodawca może udzielić pracownikom różnych innych przywilejów poza przerwą, do której zobowiązuje kodeks pracy. Takie przywileje to na przykład karty sportowe uprawniające do korzystania z siłowni lub basenu.
Niektóre z takich kart powodują również, że pracownik może bezpłatnie iść do kina lub na jakąś imprezę albo skorzystać z atrakcji kulturalnych w danym mieście. Zdecydowanie warto zdawać sobie sprawę, że atrakcje przyciągną pracowników i spowodują że będą oni lojalni wobec pracodawcy. Atrakcje cieszą pracowników. Szczególnie warto zainteresować się takimi, które scalają całą rodzinę – na przykład wycieczki, w których mogą wziąć udział partnerzy i dzieci pracowników. Organizowanie imprez pracowniczych odbywa się w niektórych firmach.
Czasami są to zamknięte imprezy tylko i wyłącznie dla pracowników. Innym razem są to na przykład rodzinne pikniki, dla całej rodziny i dzieci. Każdy pracownik chciałby otrzymać coś poza obowiązkowym wynagrodzeniem, które pracodawca po prostu musi wypłacić. Stąd wszelkie premię są bardzo mile widziane. Pracodawca może samodzielnie ustalić kryteria udzielania takiej premii. Czasami jest to wyrobienie planu sprzedażowego, a czasem kryteria są inne. Zawsze jednak warto, aby kryteria były przejrzyste dla wszystkich pracowników i co ważne, możliwe do zrealizowania. Niezbyt etyczne, choć oczywiście zrozumiałe, wydaje się nagradzanie pracowników za obecność przez cały miesiąc.
Jest to jednak nie w porządku wobec osób, które zachorowały przecież niezależnie od własnej woli. Premie za wyniki czy premie motywacyjne są bardzo mile widziane w każdym zakładzie pracy przez każdego pracownika. Jest to wysoki czynnik motywacyjny. Poprawia lojalność pracownika wobec pracodawcy. Wielu szefów stara się ułatwić pracownikom życie, uprzyjemnić chwile spędzane zarówno w pracy jak i w domu. Często ten gest dobrej woli nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wpuszczenia pana kanapki do budynku biurowego, aby pracownicy za własne pieniądze kupili sobie bułkę z serem.
W niektórych firmach, szczególnie tych międzynarodowych korporacjach, znajdują się specjalne pokoje, w których można się uspokoić, zagrać w ping ponga czy bilard, albo posłuchać spokojnej muzyki lub po prostu położyć się i na chwilę oderwać od stresów dnia pracy. Ważne, aby przerwa w pracy naprawdę była przerwą od obowiązków. Warto w tym czasie wyłączyć służbowy telefon. Warto również, aby koledzy i koleżanki nie przeszkadzali w tym czasie, zachowali się przyzwoicie i w ciągu tych 15 minut nie wołali nas bez potrzeby, szanując fakt, że zjeść drugie śniadanie należy w spokoju. Pracownicy często nie są zorientowani w swoich prawach i obowiązkach.
Nie wiedzą ile przerwy im przysługuje, nie wiedzą kiedy mogą wziąć zwolnienie lekarskie i na jak długo, oraz jakie dostaną za ten czas wynagrodzenie i kto je zapłaci. Nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Każdy pracodawca powinien zrozumie, że nie może nadmiernie eksploatować ludzi. Kapitał ludzki to najcenniejsza wartość w każdej firmie. Bez ludzi bowiem nic nie da się zrobić. To miłe, że niektórzy pracodawcy rozumieją fakt, że człowiek nie jest maszyną i nie wymagają pracy tytanicznej, ponad siły.
Praca to obowiązek, ale i przywilej. Wzajemny szacunek i zrozumienie pracownika i szefa potrafią zdziałać cuda. Dobrze, aby czas przerwy w pracy nie był czasem na plotki o członkach zespołu, z którymi pracujemy. Troska o dobrą atmosferę w zespole to coś o co powinien troszczyć się każdy pracownik bez wyjątku. Często widać taką tendencję, że ludzie albo nadużywają przerw w pracy, albo wręcz przeciwnie, pracują bez przerwy. Ani jedna ani druga postawa absolutnie nie jest dobra.
Pracownik powinien być zaangażowany w swoją pracę, ale przerwę powinien spędzić wykonując czynności niezwiązane z pracą, tylko po to, aby znowu wrócić do pracy pełen energii. To jest właśnie równowaga, której wielu osobom tak bardzo dziś brakuje. Ważne jest również zachowywanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.Tylko wtedy człowiek jest w stanie osiągnąć satysfakcję i po prostu szczęście. Inaczej ciągle człowiek będzie niezadowolony, niewyspany i nieszczęśliwy. Warto zatem zainwestować w swoje zdrowie i zdefiniować cele i priorytety.